Yoast SEO Premium (for WordPress) - en to sv_SE translation catalogue (284 entries)

en: %1$s created a %2$sredirect%3$s from the old post URL to the new post URL.
sv_SE: %1$s skapade en %2$somdirigering%3$s från den gamla inläggs-URL:en till den nya inläggs-URL:en.

en: %1$s created a %2$sredirect%3$s from the old term URL to the new term URL.
sv_SE: %1$s skapade en %2$somdirigering%3$s från den gamla term-URL:en till den nya term-URL:en.

en: %1$s detected that you deleted a post (%5$s). You can either: %2$s Don't know what to do? %3$sRead this post %4$s.
sv_SE: %1$s upptäckte att du tagit bort ett inlägg (%5$s). Du kan antingen: %2$s Vet du inte vad du ska göra? %3$sLäs detta inlägg %4$s.

en: %1$s detected that you deleted a term (%5$s). You can either: %2$s Don't know what to do? %3$sRead this post %4$s.
sv_SE: %1$s upptäckte att du tagit bort en term (%5$s). Du kan antingen: %2$s Vet du inte vad du ska göra? %3$sLäs detta inlägg %4$s.

en: %1$s detected that you moved a post (%5$s) to the trash. You can either: %2$s Don't know what to do? %3$sRead this post%4$s.
sv_SE: %1$s upptäckte att du flyttade ett inlägg (%5$s) till papperskorgen. Du kan antingen: %2$s Vet du inte vad du ska göra? %3$sLäs detta inlägg%4$s.

en: %1$s detected that you restored a post (%4$s) from the trash, for which a redirect was created. %2$sClick here to remove the redirect%3$s
sv_SE: %1$s upptäckte att du återställde ett inlägg (%4$s) från papperskorgen, för vilket en omdirigering skapades. %2$sKlicka här för att ta bort omdirigering%3$s

en: %1$s is successfully connected to %2$s!
sv_SE: %1$s är ansluten till %2$s!

en: %1$s uses this API Key: %2$s
sv_SE: %1$s använder denna API-nyckel: %2$s

en: %1$s will be redirected to %2$s. Maybe it's worth considering to create a direct redirect to %2$s.
sv_SE: %1$s kommer bli omdirigerad till %2$s. Det kan vara bra att överväga att skapa en direkt omdirigering till %2$s.

en: %1$sClick here%2$s to index your links, so we can identify orphaned %3$s. %4$s
sv_SE: %1$sKlicka här%2$s för att indexera dina länkar, Så vi kan identifiera föräldralösa %3$s. %4$s

en: %1$sLearn more about orphaned content%2$s.
sv_SE: %1$sLär dig mer om föräldralöst innehåll%2$s.

en: %2$sActivate %1$s now%3$s
sv_SE: %2$sAktivera %1$s nu%3$s

en: %2$sInstall %1$s now%3$s
sv_SE: %2$sInstallera %1$s nu%3$s

en: %2$sUpgrade %1$s now%3$s
sv_SE: %2$sUppgradera %1$s nu%3$s

en: %s can generate redirect files that can be included in your website web server configuration. If you choose this option the PHP redirects will be disabled. Only check this option if you know what you are doing!
sv_SE: %s kan generera omdirigeringsfiler som kan inkluderas i din webbplats webbserver-konfiguration. Om du väljer detta alternativ kommer PHP omdirigeringar att inaktiveras. Markera bara detta alternativ om du vet vad du gör!

en: %s internal linking
sv_SE: %s interna länkar

en: %s just created a redirect from the old URL to the new URL.
sv_SE: %s skapade precis en omdirigering från den gamla URL:en till den nya URL:en.

en: %s will ask for an API key. Use this one:
sv_SE: %s kommer fråga efter en API-nyckel. Använd den här:

en: 'Orphaned content' refers to %1$s that have no inbound links, consider adding links towards these %1$s. %2$s
sv_SE: ”Föräldralöst innehåll” refererar till %1$s som inte har inkommande länkar, överväga att lägga till länkar till dessa %1$s. %2$s

en: 301 Moved Permanently
sv_SE: 301 flyttad permanent

en: 302 Found
sv_SE: 302 hittades

en: 307 Temporary Redirect
sv_SE: 307 tillfällig omdirigering

en: 410 Content Deleted
sv_SE: 410 Innehåll borttaget

en: 410 Redirect created from %1$s!
sv_SE: 410 omdirigering skapad från %1$s!

en: 451 Unavailable For Legal Reasons
sv_SE: 451 Otillgänglig på grund av juridiska skäl

en: Add Redirect
sv_SE: Lägg till omdirigering

en: Add a metadescription to your post for the best internal linking suggestions.
sv_SE: Lägg till en metabeskrivning i ditt inlägg för att få de bästa interna länkförslagen.

en: Add a title and a metadescription to your post for the best internal linking suggestions.
sv_SE: Lägg till en rubrik och en metabeskrivning i ditt inlägg för att få de bästa interna länkförslagen.

en: Add a title to your post for the best internal linking suggestions.
sv_SE: Lägg till en rubrik i ditt inlägg för att få de bästa interna länkförslagen.

en: Add as related keyphrase
sv_SE: Lägg till som relaterad nyckelfras

en: Add custom fields to page analysis
sv_SE: Lägg till anpassade fält till sidanalys

en: Add related keyphrase
sv_SE: Lägg till relaterad nyckelordsfras

en: Added!
sv_SE: Tillagt!

en: Address
sv_SE: Adress

en: Adds a list of internal links to sibling pages which share the same parent.
sv_SE: Lägger till en lista med interna länkar till syskonssidor som delar samma förälder.

en: Adds a list of internal links to subpages of this page.
sv_SE: Lägger till en lista med interna länkar till undersidorna på denna sida.

en: Adds a list of links related to this page.
sv_SE: Lägger till en lista med länkar relaterade till denna sida.

en: Adds a table of contents to this page.
sv_SE: Lägger till en innehållsförteckning på denna sida.

en: All redirect types
sv_SE: Alla omdirigeringstyper

en: All redirects have been imported successfully. Go to the %1$sredirects overview%2$s to see the imported redirects.
sv_SE: Alla omdirigeringar har importerats utan problem. Gå till %1$somdirigeringsöversikten%2$s för att se de importerade omdirigeringarna.

en: Also, add a metadescription to your post for the best internal linking suggestions.
sv_SE: Lägg också till en metabeskrivning i ditt inlägg för att få de bästa interna länkförslagen.

en: Also, add a title and a metadescription to your post for the best internal linking suggestions.
sv_SE: Lägg också till en rubrik och en metabeskrivning i ditt inlägg för att få de bästa interna länkförslagen.

en: Also, add a title to your post for the best internal linking suggestions.
sv_SE: Lägg också till en rubrik i ditt inlägg för att få de bästa interna länkförslagen.

en: Analysis results
sv_SE: Analysresultat

en: Are you trying to use multiple related keyphrases? You should add them separately.
sv_SE: Försöker du använda flera relaterade nyckelfraser? Du bör lägga till dem separat.

en: As you're on Apache, you should add the following include to the website httpd config file:
sv_SE: När du är på Apache, ska du lägga till följande inkludering till webbplatsens httpd config-fil:

en: As you're on Nginx, you should add the following include to the Nginx config file:
sv_SE: När du är på Nginx, ska du lägga till följande inkludering i Nginx config-filen:

en: Ask your SEO Manager or Site Administrator to count links in all texts, so we can identify orphaned %1$s. %2$s
sv_SE: Be din SEO-chef eller webbplatsadministratör att räkna länkar i alla texter, så vi kan identifiera föräldralösa  %1$s. %2$s

en: Base salary
sv_SE: Grundlön

en: Benefits
sv_SE: Förmåner

en: By default we write the redirects to your %s file, check this if you want the redirects written to a separate file. Only check this option if you know what you are doing!
sv_SE: Som standard skriver vi omdirigeringarna till din %s-fil, markera det här om du vill att omdirigeringen ska skrivas till en separat fil. Kontrollera bara det här alternativet om du vet vad du gör!

en: CSV import failed: No file selected.
sv_SE: CSV-import misslyckades: Ingen fil vald.

en: CSV import failed: the provided file could not be parsed using a CSV parser.
sv_SE: CSV-import misslyckades: den tillhandahållna filen kunde inte analyseras med en CSV-parser.

en: CSV import failed: the provided file is larger than %1$s.
sv_SE: CSV-import misslyckades: den angivna filen är större än %1$s.

en: CSV import failed: the provided file is not a CSV file.
sv_SE: CSV-import misslyckades: den angivna filen är inte en CSV-fil.

en: Cancel
sv_SE: Avbryt

en: Choose a CSV file from your computer:
sv_SE: Välj en CSV-fil från din dator:

en: City
sv_SE: Ort

en: Close
sv_SE: Stäng

en: Connecting %1$s to %2$s means you can instantly share your published posts with 2000+ destinations such as Twitter, Facebook and more.
sv_SE: Att ansluta %1$s till %2$s betyder att du direkt kan dela dina publicerade inlägg med över 2000 destinationer som Twitter, Facebook och mer.

en: Copied!
sv_SE: Kopierad!

en: Copy link
sv_SE: Kopiera länk

en: Copy link to suggested article: %s
sv_SE: Kopiera länk till föreslagen artikel: %s

en: Copy to clipboard
sv_SE: Kopiera till urklipp

en: Country
sv_SE: Land

en: Create Redirect
sv_SE: Skapa omdirigering

en: Create a Zap in %s
sv_SE: Skapa en Zap i %s

en: Create redirect
sv_SE: Skapa omdirigering

en: Currency
sv_SE: Valuta

en: Delete
sv_SE: Ta bort

en: Descriptive text
sv_SE: Beskrivande text

en: Edit
sv_SE: Redigera

en: Edit redirect
sv_SE: Redigera omdirigering

en: Enabled
sv_SE: Aktiverad

en: Enter a job description...
sv_SE: Ange en arbetsbeskrivning …

en: Enter a related keyphrase to calculate the SEO score
sv_SE: Ange en relaterad nyckelordsfras för att beräkna SEO-poäng

en: Enter amount
sv_SE: Ange belopp

en: Enter benefit
sv_SE: Ange förmån

en: Enter city
sv_SE: Ange ort

en: Enter country
sv_SE: Ange land

en: Enter job title
sv_SE: Ange jobbtitel

en: Enter postal code
sv_SE: Ange postnummer

en: Enter redirects to import
sv_SE: Ange omdirigeringar som ska importeras

en: Enter region
sv_SE: Ange region

en: Enter requirement
sv_SE: Ange krav

en: Enter street address
sv_SE: Ange gatuadress

en: Error while saving this redirect
sv_SE: Fel när denna omdirigering skulle sparas

en: Error: a redirect for this URL already exists
sv_SE: Fel: det finns redan en omdirigering för denna URL

en: Estimated reading time
sv_SE: Beräknad läsningstid

en: Estimated reading time:
sv_SE: Beräknad läsningstid:

en: Export SEO title
sv_SE: Exportera SEO-rubrik

en: Export URL
sv_SE: Exportera URL

en: Export keyphrase scores
sv_SE: Exportera nyckelordfras-poäng

en: Export keyphrases
sv_SE: Exportera nyckelordsfraser

en: Export keyphrases to a CSV file
sv_SE: Exportera nyckelfraser till en CSV-fil

en: Export meta description
sv_SE: Exportera metabeskrivning

en: Export readability score
sv_SE: Exportera läsbarhetspoäng

en: Export redirects
sv_SE: Exportera omdirigeringar

en: Export redirects to a CSV file
sv_SE: Exportera omdirigeringar till en CSV-fil

en: Export title
sv_SE: Exportera rubrik

en: Exporting data can take a long time when there are many posts, pages, public custom post types or terms.
sv_SE: Exportera data kan ta lång tid när det finns många inlägg, sidor, offentliga anpassade inläggstyper eller villkor.

en: Facebook share preview
sv_SE: Förhandsgranskning av Facebook-delning

en: Filter
sv_SE: Filtrera

en: Filter by redirect type
sv_SE: Filtrera efter omdirigeringstyp

en: Full time
sv_SE: Heltid

en: Generate a separate redirect file
sv_SE: Skapa en separat omdirigeringsfil

en: Go to your %s Dashboard
sv_SE: Gå till din %s-adminpanel

en: Help on choosing the perfect keyphrase
sv_SE: Hjälp med att välja perfekt nyckelordsfras

en: Help on keyphrase synonyms
sv_SE: Hjälp med synonymer för nyckelordsfras

en: If you need a list of all public posts, terms and related keyphrases, you can generate a CSV file using the %s button below.
sv_SE: Om du behöver en lista med alla offentliga inlägg, termer och relaterade nyckelfraser, kan du skapa en CSV-fil med knappen %s nedan.

en: If you need to have a list of all redirects, you can generate a CSV file using the button below.
sv_SE: Om du behöver ha en lista över alla omdirigeringar, kan du generera en CSV-fil med knappen nedan.

en: Import .htaccess
sv_SE: Importera .htaccess

en: Import CSV file
sv_SE: Importera CSV-fil

en: Import from a CSV file
sv_SE: Importera från en CSV-fil

en: Import from other redirect plugins
sv_SE: Importera från andra omdirigeringstillägg.

en: Import from:
sv_SE: Importera från:

en: Import redirects
sv_SE: Importera omdirigeringar

en: Import redirects from %s
sv_SE: Importera omdirigeringar från %s

en: Imported %1$s/%2$s redirects successfully. Go to the %3$sredirects overview%4$s to see the imported redirect. | Imported %1$s/%2$s redirects successfully. Go to the %3$sredirects overview%4$s to see the imported redirects.
sv_SE[0]: Importerade %1$s/%2$s omdirigering utan problem. Gå till %3$somdirigeringsöversikten%4$s för att se den importerade omdirigeringen.
sv_SE[1]: Importerade %1$s/%2$s omdirigeringar utan problem. Gå till %3$somdirigeringsöversikten%4$s för att se de importerade omdirigeringarna.

en: Insights
sv_SE: Inblickar

en: Internal linking suggestions
sv_SE: Interna länkförslag

en: It takes a few seconds to show you a list of related content to which you could link. The suggestions will be shown here as soon as we have them.
sv_SE: Det tar några sekunder att visa dig en lista med relaterat innehåll som du kan länka till. Förslagen visas här så snart vi har dem.

en: Job description
sv_SE: Arbetsbeskrivning

en: Job title
sv_SE: Jobbtitel

en: Keyphrase
sv_SE: Nyckelordsfras

en: Keyphrase synonyms
sv_SE: Synonymer för nyckelordsfraser

en: Learn more about estimated reading time
sv_SE: Lär dig mer om beräknad läsningstid

en: Link suggestions
sv_SE: Länkförslag

en: Load suggestions
sv_SE: Ladda förslag

en: Location
sv_SE: Plats

en: Make it serve a 410 Content Deleted header
sv_SE: Använd rubriken 410 innehållet borttaget.

en: Mark as fixed:
sv_SE: Markera som åtgärdat:

en: Mark this issue as fixed in %1$s.
sv_SE: Markera detta problem som åtgärdat i %1$s.

en: Max value
sv_SE: Maximalt värde

en: Maximum hours
sv_SE: Max antal timmar

en: Min value
sv_SE: Minsta värde

en: Minimum hours
sv_SE: Min antal timmar

en: New URL
sv_SE: Ny URL

en: New URL:
sv_SE: Ny URL:

en: New URL: {{link}}%s{{/link}}
sv_SE: Ny URL: {{link}}%s{{/link}}

en: New type can't be empty.
sv_SE: Ny typ kan inte vara tom.

en: No redirects have been imported. Probably they already exist as a redirect. Go to the %1$sredirects overview%2$s to see the existing redirects.
sv_SE: Inga omdirigeringar har importerats. Förmodligen finns de redan som omdirigering. Gå till %1$somdirigeringsöversikten%2$s för att se de befintliga omdirigeringarna.

en: Not all the required fields are filled.
sv_SE: Inte alla obligatoriska fält är ifyllda.

en: Not supported!
sv_SE: Stöds inte!

en: Old URL
sv_SE: Gammal URL

en: Old URL:
sv_SE: Gammal URL:

en: Old URL: {{link}}%s{{/link}}
sv_SE: Gammal URL: {{link}}%s{{/link}}

en: Origin
sv_SE: Ursprung

en: Orphaned content
sv_SE: Föräldralöst innehåll

en: Part time
sv_SE: Deltid

en: Plain redirects
sv_SE: Simpla omdirigeringar

en: Please contact a network administrator to install %1$s %2$s.
sv_SE: Kontakta en nätverksadministratör för att installera %1$s %2$s.

en: Please contact an administrator to install %1$s %2$s.
sv_SE: Kontakta en administratör för att installera %1$s %2$s.

en: Please enter the new URL for %s
sv_SE: Ange den nya URL:en för %s

en: Please note that the first row in this file is a header. This row should be ignored when parsing or importing the data from the export.
sv_SE: Observera att den första raden i den här filen är en rubrik. Denna rad bör ignoreras när du analyserar eller importerar data från exporten.

en: Please note that you can only create 1 Zap with a trigger event from %1$s. Within this Zap you can choose one or more actions.
sv_SE: Observera att du endast kan skapa 1 Zap med en utlösande händelse från %1$s. Inom denna Zap kan du välja en eller flera åtgärder.

en: Please note:
sv_SE: Vänligen notera:

en: Postal code
sv_SE: Postnummer

en: Read more about %s.
sv_SE: Läs mer om %s.

en: Read more about how internal linking can improve your site structure.
sv_SE: Läs mer om hur intern länkning kan förbättra din webbplatsstruktur.

en: Read more about how the insights can help you improve your content.
sv_SE: Läs mer om hur insights kan hjälpa dig att förbättra ditt innehåll.

en: Redirect added.
sv_SE: Omdirigering tillagd.

en: Redirect created
sv_SE: Omdirigering skapad

en: Redirect created from %1$s to %2$s!
sv_SE: Omdirigering skapad från %1$s till %2$s!

en: Redirect deleted.
sv_SE: Omdirigering borttagen.

en: Redirect import failed: no redirects found.
sv_SE: Omdirigeringsimport misslyckades: inga omdirigeringar hittades.

en: Redirect import failed: the Redirection plugin is not installed or activated.
sv_SE: Omdirigeringsimport misslyckades: Omdirigeringstillägget är inte installerad eller aktiverad.

en: Redirect import failed: the selected redirect plugin is not installed or activated.
sv_SE: Omdirigeringsimport misslyckades: det valda omdirigeringstillägget är inte installerat eller aktiverat.

en: Redirect import failed: we can't recognize this type of import.
sv_SE: Omdirigeringsimport misslyckades: Vi kan inte känna igen denna typ av import.

en: Redirect it to another URL
sv_SE: Omdirigera den till en annan URL

en: Redirect method
sv_SE: Omdirigeringsmetod

en: Redirect not deleted.
sv_SE: Omdirigering inte borttagen.

en: Redirect this broken URL and fix the error
sv_SE: Omdirigera denna trasiga URL och åtgärda felet

en: Redirect updated.
sv_SE: Omdirigeringen uppdaterad.

en: Redirection
sv_SE: Omdirigering

en: Redirects
sv_SE: Omdirigeringar

en: Redirects per page
sv_SE: Omdirigeringar per sida

en: Redirects settings
sv_SE: Omdirigeringsinställningar

en: Refresh suggestions
sv_SE: Uppdatera förslag

en: Regex Redirects
sv_SE: Regex omdirigering

en: Regular Expression
sv_SE: Vanligt uttryck

en: Regular Expression redirects
sv_SE: Vanliga Expression omdirigeringar

en: Related keyphrase
sv_SE: Relaterad nyckelordsfras

en: Remove
sv_SE: Ta bort

en: Requirements
sv_SE: Krav

en: Reset API Key
sv_SE: Återställ API-nyckel

en: Safe Redirect Manager
sv_SE: Säker omdirigeringshanterare

en: Salary range
sv_SE: Löneintervall

en: Save
sv_SE: Spara

en: Save Changes
sv_SE: Spara ändringar

en: Save anyway
sv_SE: Spara ändå

en: Search
sv_SE: Sök

en: Select this redirect
sv_SE: Välj denna omdirigering

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Show icon
sv_SE: Visa ikon

en: Show the descriptive text
sv_SE: Visa den beskrivande texten

en: Shows an estimated reading time based on the content length.
sv_SE: Visar en beräknad läsningstid baserat på innehållslängden.

en: Simple 301 Redirects
sv_SE: Enkel 301-omdirigering

en: Something went wrong when deleting this redirect.
sv_SE: Något gick fel när du tog bort denna omdirigering.

en: Stale cornerstone content
sv_SE: Föråldrat grundstensinnehåll

en: Stale cornerstone content refers to cornerstone content that hasn’t been updated in the last 6 months. Make sure to keep these %1$s up-to-date. %2$sLearn more about cornerstone content%3$s.
sv_SE: Föråldrat grundstensinnehåll refererar till grundstensinnehåll som inte har uppdaterats under de senaste 6 månaderna. Se till att hålla dessa %1$s uppdaterade. %2$sLär dig mer om grundstensinnehåll%3$s.

en: Synonyms
sv_SE: Synonymer

en: Table of contents
sv_SE: Innehållsförteckning

en: Target
sv_SE: Mål

en: Temporary
sv_SE: Tillfälligt

en: The Insights section in our metabox shows you useful data about your content, like what words you use most often.
sv_SE: Insight's sektionen i metaboxen visar användbar data i ditt innehåll, exempelvis de ord du använder mest.

en: The Regular Expression field can't be empty.
sv_SE: Fältet Vanligt Uttryck kan inte vara tomt.

en: The URL you are redirecting to seems to return a %1$s status. You might want to check if the target can be reached manually before saving.
sv_SE: URL:en som du omdirigerar ser ut att returnera en %1$s status, Du bör kontrollera om målet kan nås manuellt innan du sparar.

en: The URL you entered could not be resolved.
sv_SE: Den URL du angav kunde inte lösas.

en: The URL you entered returned a HTTP code different than 200(OK). The received HTTP code is %1$s.
sv_SE: URL:en du skrivit returnerade en HTTP kod som inte är 200(OK). Mottagen HTTP kod är %1$s.

en: The base salary of the job
sv_SE: Grundlönen för jobbet

en: The first row in this file is the header row. This row should be ignored when parsing or importing the data from the export.
sv_SE: Den första raden i denna fil är rubrikrad. Denna rad bör ignoreras när man analyserar eller importerar data från exporten.

en: The first true all-in-one SEO solution for WordPress, including on-page content analysis, XML sitemaps and much more.
sv_SE: Den första sanna allt-i-ett SEO-lösning för WordPress, inklusive innehållsanalys på sidan, XML-webbplatskartor och mycket mer.

en: The link suggestions metabox contains a list of posts on your blog with similar content that might be interesting to link to.
sv_SE: Länksförslaget innehåller en lista med inlägg på din blogg med liknande innehåll som kan vara intressant att länka till.

en: The new URL field can't be empty.
sv_SE: Det nya URL-fältet kan inte vara tomt.

en: The old URL already exists as a redirect.
sv_SE: Den gamla URL:en finns redan som en omdirigering.

en: The old URL field can't be empty.
sv_SE: Det gamla URL-fältet kan inte vara tomt.

en: The old URL for your redirect is not relative. Only the new URL is allowed to be absolute. Make sure to provide a relative old URL.
sv_SE: Den gamla URL:en för din omdirigering är inte relativ. Endast den nya URL:en får vara absolut. Se till att du anger en relativ gammal URL.

en: The redirect type is the HTTP response code sent to the browser telling the browser what type of redirect is served. %1$sLearn more about redirect types%2$s.
sv_SE: Omdirigeringstypen är HTTP-svarskoden som skickats till webbläsaren och berättade för webbläsaren vilken typ av omdirigering som visas. %1$sLäs mer om omdirigeringstyper%2$s.

en: The redirect was added successfully.
sv_SE: Omdirigeringen har lagts till utan problem.

en: The redirect was deleted successfully.
sv_SE: Omdirigeringen har tagits bort utan problem.

en: The redirect was updated successfully.
sv_SE: Omdirigeringen uppdaterades utan problem.

en: The redirect you are trying to save will create a redirect loop. This means there probably already exists a redirect that points to the origin of the redirect you are trying to save
sv_SE: Omdirigeringen som du försöker spara kommer skapa en loop. Detta betyder att det troligen redan finns en omdirigering till ursprunget av omdirigeringen som du försöker spara.

en: This is a volunteer role
sv_SE: Detta är en volontärroll

en: This is an internship
sv_SE: Detta är en praktikplats

en: This is the job description.
sv_SE: Detta är arbetsbeskrivningen.

en: To improve your site structure, consider linking to other relevant posts or pages on your website.
sv_SE: För att förbättra din webbplatsstruktur, överväg att länka till andra relevanta inlägg eller sidor på din webbplats.

en: Twitter share preview
sv_SE: Förhandsgranskning av Twitter-delning

en: Type
sv_SE: Typ

en: Undo
sv_SE: Ångra

en: Unit
sv_SE: Enhet

en: Unknown error. Failed to create redirect.
sv_SE: Okänt fel. Misslyckades med att skapa omdirigering.

en: Unknown error. Failed to update redirect.
sv_SE: Okänt fel. Misslyckades att uppdatera omdirigering.

en: Update Redirect
sv_SE: Uppdatera omdirigering

en: Value
sv_SE: Värde

en: We could not find any relevant articles on your website that you could link to from your post.
sv_SE: Vi kunde inte hitta några relevanta artiklar på din webbplats som du kan länka till från ditt inlägg.

en: We're unable to create the directory %s
sv_SE: Vi kan inte skapa katalog %s

en: We're unable to save the redirect file to %s
sv_SE: Vi kan inte spara omdirigeringsfilen till %s

en: We're unable to save the redirects to your %s file. Please make the file writable.
sv_SE: Vi kan inte spara omdirigeringarna till din %s-fil. Vänligen gör filen skrivbar.

en: We're unable to write data to the file %s
sv_SE: Vi kan inte skriva data till fil  %s

en: We've detected %1$s%2$d 'orphaned' %3$s%4$s (no inbound links). Consider adding links towards this %3$s. | We've detected %1$s%2$d 'orphaned' %3$s%4$s (no inbound links). Consider adding links towards these %3$s.
sv_SE[0]: Vi har upptäckt %1$s%2$d ”föräldralösa” %3$s%4$s (inga inkommande länkar). Överväg att lägga till länkar till denna %3$s.
sv_SE[1]: Vi har upptäckt %1$s%2$d ”föräldralösa” %3$s%4$s (inga inkommande länkar). Överväg att lägga till länkar till dessa %3$s.

en: Web server
sv_SE: Webbserver

en: Write list…
sv_SE: Skriv lista…

en: Write redirects to the %1$s file. Make sure the %1$s file is writable.
sv_SE: Skriv omdirigeringar till filen %1$s. Se till att filen %1$s är skrivbar.

en: Yoast Estimated Reading Time
sv_SE: Yoast beräknad läsningstid

en: You are already editing a redirect, please finish this one first
sv_SE: Du redigerar redan en omdirigering, avsluta denna först

en: You are attempting to redirect to the same URL as the origin. Please choose a different URL to redirect to.
sv_SE: Du försöker omdirigera till samma URL som den ursprungliga. Välj en annan URL att omdirigera till.

en: You can add or remove columns to be included in the export using the checkboxes below.
sv_SE: Du kan lägga till eller ta bort kolumner som ska inkluderas i exporten med kryssrutorna nedan.

en: You can copy the contents of any %1$s file in here, and it will import the redirects into %2$s.
sv_SE: Du kan kopiera innehållet i vilken av %1$s fil här, vilket kommer importera omdirigeringarna till %2$s.

en: You can't redirect a URL to itself.
sv_SE: Du kan inte omdirigera en URL till sig själv.

en: You do not have to create a redirect for URL %1$s because a redirect already exists. If this is fine you can mark this issue as fixed. If not, please go to the redirects page and change the redirect.
sv_SE: Du behöver inte skapa en omdirigering för URL %1$s eftersom en omdirigering redan existerar. Om det är bra kan du markera detta problem som åtgärdat. Om inte, gå till den omdirigerade sidan och ändra omdirigeringen.

en: You do not have to create a redirect for URL %1$s because a redirect already exists. The existing redirect points to %2$s. If this is fine you can mark this issue as fixed. If not, please go to the redirects page and change the target URL.
sv_SE: Du behöver inte skapa en omdirigering för URL %1$s eftersom en omdirigering redan existerar. Den existerande omdirigering pekar på %2$s. Om det är bra kan du markera detta problem som åtgärdat. Om inte, gå till omdirigeringssidan och ändra mål-URL:en.

en: You have unsaved redirects, are you sure you want to leave?
sv_SE: Du har osparade omdirigeringar, är du säker på att du vill avsluta?

en: You're redirecting to a target that returns a 301 HTTP code (permanently moved). Make sure the target you specify is directly reachable.
sv_SE: Du omdirigerar till ett mål som returnerar en 301 HTTP-kod (permanent flyttad). Se till att målet du anger är direkt nåbart.

en: Your keyphrase is too long. It can be a maximum of 191 characters.
sv_SE: Din nyckelfras är för lång. Det kan innehålla högst 191 tecken.

en: Your redirect is missing the subdirectory where WordPress is installed in. This will result in a redirect that won't work. Make sure the redirect starts with %1$s
sv_SE: Din omdirigering saknas i underkatalogen där WordPress är installerat. Detta kommer att resultera i en omdirigering som inte fungerar. Se till att omdirigeringen börjar med %1$s

en: childpages
sv_SE: barnsidor

en: children
sv_SE: barn

en: content length
sv_SE: innehållslängd

en: day
sv_SE: dag

en: hour
sv_SE: timme

en: internal linking
sv_SE: intern länkning

en: keyphrase
sv_SE: nyckelordsfras

en: keyphrase score
sv_SE: nyckelordsfraspoäng

en: links
sv_SE: länkar

en: meta description
sv_SE: metabeskrivning

en: minute | minutes
sv_SE[0]: minut
sv_SE[1]: minuter

en: month
sv_SE: månad

[ctx: noun]
en: Type
sv_SE: Skriv

[ctx: post_type of a post or the taxonomy of a term]
en: type
sv_SE: typ

en: readability score
sv_SE: läsbarhetspoäng

en: reading time
sv_SE: läsningstid

en: related pages
sv_SE: relaterade sidor

en: related posts
sv_SE: relaterade inlägg

en: seo title
sv_SE: seo-rubrik

en: sibling pages
sv_SE: syskonssidor

en: siblings
sv_SE: syskon

en: site structure
sv_SE: webbplatsstruktur

en: subpages
sv_SE: undersidor

en: this is an internship
sv_SE: detta är en praktikplats

en: title
sv_SE: rubrik

en: week
sv_SE: vecka

en: year
sv_SE: år

en: {{a}}Read our guide on internal linking for SEO{{/a}} to learn more.
sv_SE: {{a}}Läs vår guide om intern länkning för SEO{{/a}} för att lära dig mer.
